Sportske povrede se dešavaju stalno. Od fudbala u dvorištu do velikog finala na važnim sportskim takmičenjima, povrede nisu strane ni u jednom sportu. Zbog toga je jako bitno znati kako ih lečiti i sprečiti. Čak i vrhunski sportisti moraju da se nose sa povremenim uganućem ili pokidanim ligamentima.
Bilo da se radi o fudbalu, košarci, tenisu ili bilo kom drugom sportu, sportovi često mogu da izazovu određene vrste povreda u zavisnosti od mehanike igre, kao što su kontakt tela, brzina i drugi faktori. Uobičajene sportske povrede se često dešavaju kada je sportista umoran ili se nađe u nepredvidivoj situaciji, kao što je jak udarac ili pad. Neke od najčešćih sportskih povreda uključuju sledeće.
Uganuće skočnog zgloba: uzroci i simptomi
Uganuće skočnog zgloba nastaje kada dođe do kidanja ligamenata koji povezuju kosti u zglobu. Ovi ligamenti stabilizuju zglob i kada su preopterećeni, mogu dovesti do uganuća. Sportisti su ranjivi na uganuće skočnog zgloba zbog opterećenja zglobova tokom pokreta kao što su uvijanje, skakanje, okretanje i brze promene smera.
Više od 80% uganuća skočnog zgloba se dešava kada se stopalo uvrne ka unutra i utiče na ligamente na spoljašnjoj strani skočnog zgloba.
Kako lečiti uganuće skočnog zgloba
Lečenje skočnog zgloba zahteva mirovanje, led, kompresiju i podignut položaj noge. Ovo pomaže u smanjenju upale i zaštiti skočnog zgloba od daljeg oštećenja. Mnoga uganuća skočnog zgloba zarastaju u roku od dve do šest nedelja, međutim, teška uganuća mogu potrajati i do 12 nedelja oporavka. Rehabilitacija skočnog zgloba može uključivati vežbe istezanja, jačanja, ravnoteže i fleksibilnosti, kao i tretman pod nazivom kineziterapija. Ovo može pomoći da se smanji šansa da se povreda ponovi. Fizioterapeut će odrediti da li je potrebno učvršćivanje skočnog zgloba.
Sprečavanje uganuća skočnog zgloba
Određene vrste vežbi mogu ojačati vaš skočni zglob. Ako ste skloni uganuću skočnog zgloba, razgovarate sa svojim fizioterapeutom o vežbama koje će vaše zglobove učiniti gipkim i otpornijim na nezgode.
Uganuće kolena: uzroci i simptomi
Među najčešćim sportskim povredama je istegnuće tetive kolena. Znaćete da ste povredili tetivu kolena ako osetite iznenadni bol, osetljivost ili grčeve u zadnjem delu butine. Sportisti su posebno podložni povredi tetive kolena jer ovi mišići obezbeđuju snagu i brzinu. Glavni uzroci istezanja tetive su prekomerna upotreba, slabost, loša tehnika istezanja ili nedostatak istezanja. Istegnuće kolena takođe je često uzrokovano neravnotežom između mišića kvadricepsa i tetive kolena ili slabosti glutealnih mišića.
Lečenje povrede tetive kolena
Početni tretman zahteva mirovanje, led i kompresiju. Dalji tretman će varirati u zavisnosti od ozbiljnosti povrede. Za one sa manjom povredom tetive kolena, vežbe istezanja i jačanja su često efikasne tokom oporavka. Ukoliko se suočavate sa ozbiljnijom povredom, potrebo je uključiti fizioterapeuta u proces oporavka.
Kako izbeći povrede tetive
Veoma je bitno da se pravilno zagrejete pre vežbanja. Kada je u pitanju zaštita kolena, to je jedna od najboljih metoda prevencije. Trening snage i fleksibilnosti će takođe smanjiti vaše šanse od povrede u budućnosti.
Povreda ahilove tetive
Ahilova tetiva je velika tetiva koja se nalazi na zadnjem delu skočnog zgloba koja se proteže od potkolenice do pete. Ahilova tetiva povezuje petu sa mišićima nogu i daje snagu stopalu da se odgurne tokom trčanja i hodanja.
Među sportskim povredama, ovo je jedna od najčešćih i uzrokovana je kidanjem ili napuknućem tetive. To se često dešava zbog prevelikog opterećenja tetive, nepravilne obuće ili naglog povećanja intenziteta i opterećenja.
Lečenje povrede
Lečenje Ahilove tetive obično zahteva mirovanje, dok oporavak i lečenje najbolje koordiniraju profesionalni fizioterapeuti. Nastavak aktivnosti nakon povrede može dovesti do daljeg oštećenja i produženog vremena oporavka. U zavisnosti od težine povrede, može biti potrebna i operacija.
Sprečavanje povrede Ahilove tetive
Izbegavajte iznenadna i prekomerna opterećenja i naprezanje potkolenice i pete. Istezanje pre vežbanja ili bavljenje nekim sportskim aktivnostima takođe će pomoći u smanjenju rizika od povreda. Trening snage, kao što je podizanje tegove može zaštititi vaše potkolenice od potencijalnih povreda.
Povreda ramena
Rame je izuzetno podložno sportskim povredama. Sportisti ali svi ostali koji se bave sportom mogu u bilo kom trenutku povrediti rame. Od dislokacija, do preloma i povreda rotatorne manžetne, složena struktura ramena je podložna bolnim komplikacijama.
Lečenje povrede ramena
Lečenje povreda ramena se fokusira na smanjenju bola i upale, povećanju pokretljivosti i opsega pokreta, uz održavanje stabilnosti okolnih mišićnih grupa. Tretman sportskih povreda ramena može uključivati kinesio taping, masaže i specifične vežbe za jačanje.
Kako sprečiti povredu ramena
Pravilno vežbanje na prvom mestu, kako bi vaše rame bilo snažno i otporno. Istezanje i zagrevanje pre vežbanja takođe će pomoći da smanjite šanse od povrede ramena.