Najčešće kožne bolesti i kako ih lečiti

0
337
kožne bolesti

Koža je najveći organ u telu, koji nas štiti od različitih uticaja. Ali iako je dosta otporna, koža nije neprobojna. Alergeni, razni iritanti iz životne sredine, određene bolesti i nasledni faktori su samo neki od faktora koji mogu izazvati ili pogoršati probleme sa kožom.

Termin “stanje kože” opisuje različite probleme, od malih crvenih izbočina do široko rasprostranjenog osipa. Neka stanja kože mogu biti neugodna, ali bezopasna, dok druga stanja mogu biti zarazna. Hajde da vidimo koje su to bolesti sa kojima se tinejdžeri, a i ljudi u odraslom dobu susreću.

Akne

Akne su jedno od najčešćih oboljenja kože. Ovo je dosta širok termin koji se koristi za opisivanje belih tačaka, mitesera, bubuljica i cista. Akne se obično formiraju prekomernom proizvodnjom ulja u koži. Ovo rezultira sebumom – mešavinom ulja, bakterija i mrtvih ćelija kože – koji može začepiti pore i izazvati akne.

Akne obično počinju da je pojavljuju tokom puberteta, iako ne uvek, nestaju nakon što osoba dostigne odraslo doba. Vaš dermatolog može pripremiti individualan plan lečenja kako bi iskorenio pojavu akni. Ovo može uključivati lekove na recept, razne masti i kreme, kao i preporuke za ishranu i negu kože.

Akne

Ako imate ožiljke na licu kao rezultat akni, dostupni su dermatološki tretmani koji će umanjiti njihov izgled, pa čak i izbrisati znakove ožiljaka. Dok su akne uobičajeno staje tinejdžerskih godina, u nekim slučajevima to može biti znak ozbiljnog medicinskog problema, posebno kako starimo.

Žene koje imaju teže oblike akni bi trebalo da odu kod dermatologa da provere stanje poznato kao sindrom policističnih jajnika (PCOS), u kojem jajnici proizvode abnormalnu količinu androgena.

Ekcem

Ekcem ili dermatitis se manifestuje kao ružičasto-crvena, ljuskava koža koja svrbi i može se inficirati ako se ne leči. Većina dece sa atopijskim dermatitisom će prerasti ovo stanje, međutim oko 10% će nastaviti da pati od ekcema u odraslom dobu.

Stanje se obično javlja kod dece u periodu od prvih 6 meseci do 5 godina. Obično se razvija na bebinom licu (uglavnom na obrazima i bradi), a zatim se širi dalje po telu – iako najčešće unutar pregiba laktova i kolena.

Odrasli takođe mogu patiti od ekcema, čak i ako nikada nisu imali simptome kao deca. Dobra vest je da ekcem nije zarazan. Vaš dermatolog može da identifikuje tip ekcema i najadekvatniji način lečenja. Održavanje hidratacije kože je važan korak u lečenju ekcema.

Psorijaza

Psorijaza je hronični poremećaj kože koji svrbi, koji ponekad može biti i bolan i koji je uzrokovan prekomerno aktivnim imunološkim sistemom. Nove ćelije kože se formiraju prebrzo i nakupljaju se na površini kože u suvim delovima. U teškim slučajevima mogu biti gusti i crveni, sa srebrnim ljuspama. Psorijaza se obično pojavljuje na laktovima, kolenima, nogama, licu i skalpu. Ponekad se ljuspe formiraju i na dnu stopala.

Dermatolozi često prepisuju kreme za lokalnu upotrebu ili oralne lekove kako bi pomogli u suzbijanju prekomerno aktivnog imunološkog sistema. Kortikosteroidi su najčešće prepisani lekovi za lečenje blage do umerene psorijaze. Dostupni su kao ulja, masti, kreme, losioni, gelovi, pene, sprejevi i šamponi.

Rozacea

Rozacea

Rozacea se pojavljuje kao crvenilo na licu. Može izgledati kao opekotina od sunca ili rumenilo na obrazima, nosu ili bradi koje se širi i nestaje samo od sebe, da bi se neočekivano vratilo. Vremenom se boja pojačava i postaje rumenija po izgledu. Na kraju se mogu pojaviti krvni sudovi ispod kože. Bez odgovarajućeg lečenja, mogu se razviti i kvržice i bubuljice, koje vremenom postaju gore. U teškim slučajevima, posebno kod muškaraca, nos može postati otečen i uvećan.

Ne postoji lek za rozaceu. Međutim, određeni lekovi, laserska terapija i promene načina života mogu pomoći u kontrolisanju simptoma.

Simptomi:

  • Osećaj peckanja na licu, posebno tokom perioda emocionalnog stresa, ekstremnih okolnosti (vrućine, sunca i vetra)
  • Crvenilo na obrazima, nosu, bradi ili čelu
  • Mali krvni sudovi na licu
  • Izbočine ili bubuljice
  • Iritacija očiju

Vaš dermatolog može proceniti stadijum vaše kože obezbediti vam adekvatno lečenje, shodno vašim potrebama. Ovo može uključivati kombinaciju proizvoda za negu kože, lekova na recept i laserskih tretmana.

Pigmentacija

Starija koža i koža izložena UV zračenju može patiti od pigmentacije, gde se menja ton i boja kože. Ovo stanje uključuje promenu boje, smeđe mrlje ili staračke pege. Dostupni su različiti tretmani za različite tipove kože, u zavisnosti od stepena pigmentacije. Uobičajeni tretmani uključuju hemijski piling, lasersku terapiju i režim aktivne nege kože.

Rak kože 

Rak kože

Rak kože se obično povezuje sa mladežima. Potrebno je voditi računa da svoju kožu ne izlažete UV zračenju i koristite SPF faktor, posebno ako imate dosta mladeža. Takođe bi bilo poželjno da zakažete tretman koji se zove dermoskopija i koji proverava stanje vaših mladeža. Uklanjanje mladeža i uklanjanje bradavica bi trebalo da vršite samo u specijalizovanim ordinacijama.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here